Raieõigus müüki – 5 asja, millele mõelda

Sinu mets on saanud raieküpseks. Kas alustada metsatöödega, panna müüki raieõigus või kogu mets? Panime kirja 5 asja, mida otsustamisel ja raieküpse metsa majandamisel arvesse võtta.

1. Telli metsamajandamise kava

Metsamajandamise kava annab põhjaliku ülevaate metsa seisukorrast, annab soovitusi metsa majandamiseks ja sisaldab ka planeeritavaid raiemahtusid. Nii on sul lihtsam hinnata, milliseid investeeringuid ja raieid mets vajab ning millist tulu sul metsast lähiaastatel loota on. Kui Sul on plaanis raieõigus müüki panna, on metsamajandamise kava ja selle alusel koostatud metsateatis üldjuhul kohustuslikud.

2. Kas müüa metsakinnistu või seal olevad puud?

Raieküpsena on mets üldjuhul kõige väärtuslikum. Nüüd on metsast tulu saamiseks kaks peamist võimalust: müüa kogu mets või seal olevad puud. Erinevaid tegureid otsustamiseks on palju. Metsa müümisega teenid kohest tulu ja vabaned kohustusest metsa uuendada, kasvatada ja kaitsta. Kui müüd raieõiguse või metsamaterjali, saad samuti kohest tulu, kuid metsamaa jääb Sulle. See tähendab, et Sul või Sinu järeltulijatel on võimalik taastuvast metsast tulevikus uuesti tulu saada, kuid vahepeal tuleb hoolitseda selle eest, et mets uueneks ja teha hooldusraieid.

3. Kas müüa raieõigus või metsamaterjal?

Raieõigust müües säästad aega ja energiat, sest ostja ülesandeks jääb raieala ettevalmistamine, puude langetamine, laasimine, sorteerimine ja metsast väljavedu ning loomulikult ka sobiva kokkuostja leidmine. Kui soovid müüa vaid metsamaterjali, jääb kõik eelnevalt nimetatu Sinu kanda. See sobib üldjuhul vaid neile, kel on olemas olemas vajalikud masinad ja kes on hästi kursis Metsaseadusega, metsamaterjali mõõtmismetoodikaga ja kel on vajalikud tutvused kokkuostja leidmiseks.

4. Ära otsusega pikalt oota, sest küps mets kaotab kiirelt väärtust

Mitmed metsaomanikud viivivatavad raieõiguse müügiga, lootes et hinnad tõusevad. Samas ei arvestata, et küpse metsa väärtus langeb kiiresti ja võib mõne aasta pärast juba kuni mõnikümmend protsenti madalam olla. Vananev mets on vastuvõtlikum haigustele, kahjuritele ja tuule- ning tormikahjustustele.

5. Tutvu hoolega lepinguga ja kontrolli ettevõtte tausta

Heaperemehelik metsaraie loob aluse metsa uuenemisele. Enne raieõiguse müüki soovitame kindlasti kontrollida ettevõtte tausta ja veenduda selles, et kõik Sulle vajalikud punktid saaksid lepingusse märgitud.

Ankatrans on tegelenud raieõiguse ja metsamaa ostuga juba üle 25 aasta. Kui soovid nõu või hinnapakkumist, võta julgesti ühendust.