Maa ostmine meie poolt vabastab metsaomaniku mitmest kohustusest

Metsamaa omamisega kaasneb terve hulk kohustusi: vaja on maksta maamaksu, tellida või ise teha erinevaid hooldustöid ning muidugi tuleb metsal ka silma peal hoida, et õnnetusi ära hoida. Kes hingelt metsainimene ei ole, sellele võib kõik see parajat peavalu valmistada. Aga kuidas maa ostmine-müümine nii korraldada, et ise selle käigus pügada ei saaks? Anname allpool mõned soovitused.

Ära müü esimesele pakkujale

Metsaomanikud saavad mõnikord kõnesid, kus tehakse ettepanek maa kohe ära müüa, lubades head tasu. Kui pakkuja pole mitte firma, vaid eraisik (kes vahel esitleb end ainult eesnime pidi), siis on põhjust olla ettevaatlik.

Kontrolli tausta

Firma puhul peaks kindlasti maksuametist ja äriregistrist uurima, millega on tegu. Kui selgub, et firmal on maksuvõlg, ta on äriregistri andmetel pankrotis või saanud kustutamishoiatuse, siis on tehing väga riskantne. Tõsi küll, maa ostmine toimub alati notari juures ning kahtluse korral saab notarilt nõu küsida, ent kui viimasel minutil kahtlused tekivad, siis võib olla raske teisele poolele teatada, et soovitakse siiski järelemõtlemisaega.

Kasuta notari deposiiti

Selles, et sa tehingu eest tõepoolest ka kokkulepitud hinna saad, võid kindel olla siis, kui ostja maksab ostusumma esmalt notari deposiitkontole, kust see pärast tehingut müüjale üle kantakse. Kui mingil põhjusel on lepingus kirjas, et maksmine toimub tagantjärele või osade kaupa, siis on mõistlik nõuda tagatist.

Vahel soovitakse notariaalsesse lepingusse märkida tegelikust müügihinnast väiksem number, et maksta vähem tulumaksu ning notari tasu, mis sõltub tehingu hinnast. See on riskantne mõlemale poolele: andes raha enne tehingut, ei saa ostja olla kindel, et leping ikka alla kirjutatakse, hiljem makstava summa puhul aga ei tea jälle müüja, kas ostja ikka sõna peab.

Mõtle läbi, mida müügist saadud rahaga teha võiks

Metsa majandamine peaks andma tulu nagu iga teinegi töö. Väga hea põhjus metsamaa müümiseks on see, kui tunned, et mingi muu töö meeldib sulle rohkem, sa oskad seda paremini või tead tulusamaid viise oma raha kasvatamiseks. Kui näed võimalust maa müügist saadud rahaga arendada oma ettevõtet, omandada haridust või investeerida, siis ilmselt tunned hiljem kergendust, et oled saanud oma elule uue hoo anda.

Ankatransil on 25 aasta pikkune kogemus maa ostmisel. Mida tehingu juures arvesse võetakse ja kuidas see käib, võid lugeda siit: http://metsamaa.eu/metsamaa-ost